Vynikajúci úspech z juhu Európy

Ohliadnutie za Rechbergom 2019
5. júla 2019
Vydarený Šternberk a Glasbach 2019
5. júla 2019

Vynikajúci úspech z juhu Európy

Slovenský reprezentant v pretekoch automobilov do vrchu, Ján Miloň spoločne s Jantar Teamom má za sebou ďalšiu dvojicu pretekov seriálu FIA European Hill Climb Championship 2019. Tie sa konali na juhu Európy, v Portugalsku a Španielsku.

„Na preteky do Portugalska a Španielska som sa tešil už niekoľko mesiacov. Dôvodom bolo, že tunajšie preteky som v minulosti absolvoval už dvakrát a práve divácka kulisa, ktorá doslova dýcha južanskou horúcou krvou sa mi neskutočne páči. A samozrejme diváci nesklamali ani teraz,“ začal s rozprávaním Ján Miloň.

40. Rampa International da Falperra 2019 – Portugalsko

Preteky 40. Rampa International da Falperra 2019 sa konali neďaleko portugalského mesta Braga ako tretie kolo seriálu FIA European Hill Climb Championship. Pre Jána Miloňa známa trať a na rozdiel od minuloročnej zimy, vládlo na pretekoch tento rok krásne, slnečné a hlavne teplé počasie. Výsledkom bolo prvé miesto v kategórii I., skupine GT, ale triede GT3.

„Počasie, ktoré v Portugalsko vládlo ma potešilo. Počas celého víkendu bolo 28° Celzia, a hlavne sucho. Potešila ma divácka kulisa, ktorá tu je neskutočná, ale hlavne fakt, že sa mi podarilo v porovnaní s minulosťou neskutočne zrýchliť. Čo sa týka samotných súbojov, bojovali sme traja stále v jednej sekunde. Tieto preteky boli presne to, na čo som sa tešil,“ zhodnotil Ján Miloň podujatie v Portugalsku.

48. Subida Internacional al Fito 2019

Po víťazných pretekoch sa Jantar Team, Ján Miloň a vozidlo McLaren 650S GT3 presunuli do susedného Španielska, konkrétne k mestečku Oviedo. V pláne bolo absolvovať ďalšie kolo, v tomto prípade už štvrté v poradí zo série FIA European Hill Climb Championship. Na rozdiel od Portugalska, v Španielsku neustále pršalo. No ani to neodradilo neskutočné množstvo divákov, ktorí sledovali Jána Miloňa pri ďalšom víťazstve v skupine GT a triede GT3. Vďaka mokrému počasiu v kategórii I. mu patrilo „až“ druhé miesto.

„Musím povedať, že takýto dážď som asi ešte nezažil. Pršalo, vlastne poriadne lialo, tri a pol dňa vkuse. Prestalo vlastne až v nedeľu ráno, no trať napriek tomu ostala celá mokrá. Trochu, asi na 60 – 70 percent obschla až na tretiu súťažnú jazdu. Práve tu nastala pneumatiková ruleta, keď niektorí jazdci volili suché slicky, niektorí zase mokré pneumatiky. Ja som sa zaradil do druhej skupiny. Svoju skupinu a triedu som v pohode vyhral, len ma dosť štvalo, že som skončil v kategórii I. na druhom mieste, ale na moju obhajobu môžem povedať, že víťazstvo bral jazdec na Mitsubishi, čiže na štvorkolke, ktorej takáto mokro-suchá trať viac vyhovovala. Čo ma potešilo bolo to, že som konečne potlačil môj strach z mokrej trate a zlepšil som svoj čas oproti prvej ostrej jazde o deväť sekúnd. Samozrejme moja vďaka patrí všetkým partnerom Jantar Teamu za podporu a mechanikom za špičkovú prípravu McLarenu,“ opísal španielske preteky Ján Miloň.

Po tomto „južanskom“ dobrodružstve si fanúšikovia Jantar Teamu a Jána Miloňa budú mať možnosť naplno vychutnať zvuk a jazdu McLarenu už o týždeň a pol v Šternberku na Morave, kde sa bude konať piate kolo seriálu FIA European Hill Climb Championship.

Pôvodný článok si prečítate: http://rally-sports.sk/vitazne-europske-tazenie-jana-milona-a-jantar-teamu/