O nás

JÁN MILOŇ A JANTAR TEAM

Ján Miloň sa začal venovať motošportu v roku 2000. Odvtedy prešiel väčšinu disciplín automobilového športu až zakotvil pri pretekoch automobilov do vrchu.

Meno Ján Miloň sa už niekoľko sezón spája s názvom Jantar Team, pod hlavičkou ktorého jazdí. Spoločnosť JANTAR TEAM s.r.o. naviazala v motošporte na tradíciu slovenského združenia MIP Racing Team, o.s. pod vedením pretekára a konateľa spoločnosti Jána Miloňa. Hlavnou činnosťou spoločnosti JANTAR TEAM s.r.o. je v súčasnosti motošport, rally, preteky automobilov do vrchu a na okruhoch a s tým súvisiaca reklamná činnosť. Spoločnosť okrem motošportu vyvíja obchodnú činnosť súvisiacu s výrobou a distribúciou vlastnej značky čistiacich prostriedkov značky Tatrapure vyrábanej v Slovenskej republike.

HISTÓRIA A ÚSPECHY

2000 – 2001– Ján Miloň začína pretekať ako amatérsky jazdec v disciplíne autocross na vozidle VW Golf II. rady, 1,8 benzín a na prvých pretekoch obsadil 2. miesto.

2002 – preteky automobilov do vrchu a získanie titulu majstra Slovenska v kubatúre do 1,4 na vozidle ŠKODA Fabia.

2003 – 2005 – rally na vozidlách Peugeot 306, potom na vozidlách s pohonom všetkých štyroch kolies Ford EscortCosworth a Škoda Octavia WRC. Najväčším úspechom v tejto disciplíne bolo 3. miesto na Rally Prešov.

2006 – okruhy BMW Challenge Cup kde sa Jánovi Miloňovi na okruhu v Brne podarilo obsadiť 4. a 5. miesto.

2007 – súčasnosť – preteky automobilov do vrchu, od roku 2010 na vozidle ŠKODA Fabia WRC, kde Ján Miloň získal nasledovné tituly:

  • 2008 – majster Slovenska v kategórii S+2000,
  • 2013 – majster Slovenska 2013 v kategórii A a v triede A+2000,
  • 2014 – titul majstra Slovenska v A + 2000 a 2. miesto v absolútnom poradí bez rozdielu tried,
  • 2015 – 3. miesto v E1 + 2000 a 3. miesto v absolútnom poradí,
  • 2016 – 4. miesto v SR absolútnom poradí bez rozdielu tried, 3. miesto v absolútnom poradí v kategórii 1 – plechové autá,3. miesto v triede E1 atiež 3. miesto v triede E1+2000.

SEZÓNA 2017 – Prvý európsky šampionát

Spoločnosť JANTAR TEAM s.r.o. zakúpila súťažné vozidlo BMW Z4 GT3 v poslednej špecifikácii z roku 2015. S týmto vozidlom Ján Miloň súťaží aj o titul majstra v európskom šampionáte. Toto vozidlo podľa kategorizácie FIA patrí do triedy GT, v ktorej súťažia vozidlá prémiových značiek ako je Mercedes, Aston Martin, Lamborghini,  Ferrari a Porsche.

Majstrovstvá Európy pretekov automobilov do vrchu prebiehajú počas 12 závodov konajúcich sa v krajinách Francúzsko, Rakúsko, Španielsko, Portugalsko, Slovensko, Česko, Poľsko, Nemecko, Taliansko, Slovinsko, Švajčiarsko a Chorvátsko.

Ján Miloň na svojom premiérovom európskom šampionáte, aj napriek slabšiemu vozidlu, dosahoval výborné výsledky a urobil v triede GT3 poriadny prievan, čím príjemne prekvapil svojich fanúšikov, ale zároveň tým potrápil svoju konkurenciu. Ján Miloň dokončil úspešne každý závod v tejto sezóne a podarilo sa mu dosiahnuť aj prvenstvo na pretekoch v poľskej Limanowej a v chorvátskom Buzete. V celkovom hodnotení európskeho šampionátu sa Ján Miloň s BMW Z4 GT3 udržal na úžasnom 2. mieste a zároveň získal titul majstra v slovenskom šampionáte rovnako v GT3 kategórii.

SEZÓNA 2018

V sezóne 2018 sa Ján Miloň rozhodol pokračovať  v európskom šampionáte pretekov automobilov do vrchu, avšak s novým závodným špeciálom. JANTAR TEAM a Ján Miloň si na túto sezónu pripravili McLaren 650s GT3, s ktorým bojovali o titul majstra. V celkovom hodnotení európskeho šampionátu sa Jánovi Miloňovi s McLarenom 650s GT3 podrailo obhájiť vynikajúce 2. miesto v kategórii GT v rámci European Hill Climb Championship.

SEZÓNA 2019

V sezóne 2019 sa Ján Miloň opäť popasuje s nástrahami „európskych kopcov“ v rámci EHCC. V tejto sezóne už bol Ján Miloň naplno sžitý so svojím McLarenom 650s GT3. Mechanikom sa podarilo dokonalo pripraviť auto na každý jeden kopec.

Výsledkom tejto vynikajúcej spolupráce celého tímu je pre Jána Miloňa titul „Európskeho šampióna“ v pretekoch automobilov do vrchu v kategórii GT a krásne 3. miesto v celkovom hodnotení Kategórie I. bez rozdielu tried v rámci seriálu EHCC.

V prípade, ak sa zaujímate o aktuálne dianie v šampionáte Majstrovstiev Európy, ako aj Majstrovstiev Slovenskej republiky v pretekoch automobilov do vrchu, sledujte sekciu NOVINKY.