Ján Miloň – Majster Európy EHCC v kategórii GT a GT3

Ján Miloň na víťaznej vlne!
28. augusta 2019
JANTAR TEAM – Sezóna 2019 (TV relácia)
2. apríla 2020

Ján Miloň – Majster Európy EHCC v kategórii GT a GT3

Ján Miloň sa stal tohtoročným víťazom prestížneho seriálu FIA European Hill Climb Championship 2019 v skupine GT, triede GT3 a navyše mu patrí titul druhého vicemajstra Európy v Kategórii I.

Tento nádherný výsledok nebolo jednoduché vybojovať. Aby sa tak stalo musel slovenský reprezentant Ján Miloň spoločne s Jantar Teamom a vozidlom McLaren 650S GT3 absolvovať takmer kompletný seriál FIA European Hill Climb Championship, ktorý je medzi pretekmi automobilov do vrchu v podstate najvyšším na svete. Dôvodom je fakt, že svetové majstrovstvá v pretekoch do vrchu sa nekonajú. Po výborne rozbehnutej sezóne, v ktorej spoločne s tímom a svojimi mechanikmi z JUKA Motorsport prebrázdil doslova celú Európu, sa Jánovi Miloňovi darilo vo svojej skupine a triede vyhrávať takmer všetky preteky a inak tomu nebolo ani v rámci posledných troch podujatí sezóny.

 

 

 

St. Ursanne – Les Rangiers

Prvé zo spomínaných podujatí sa konalo vo švajčiarskom St. Ursanne. Sem sa vybral Ján Miloň bojovať už po tretíkrát v rade, čiže presne vedel čo ho na pretekoch zaradených do seriálu FIA European Hill Climb Championship 2019 čaká. Výsledkom bolo víťazstvo v skupine GT a triede GT3. Toto víťazstvo zároveň znamenalo aj v predstihu zisk európskeho majstrovského titulu v spomínanej skupine a triede.

„Preteky vo Švajčiarsku sa konajú na trati, ktorá leží v nádhernej prírodnej scenérii, povrch trate je ideálny. Každý rok je tu perfektná divácka podpora a veľká účasť pretekárov z celej Európy. Čo je trochu mínus, je organizácia, ktorá fakt nespĺňa štandard európskeho šampionátu. Každý rok nás všetkých jazdcov naženie organizátor na štart o 13 hodine a potom nás nechá v úpeku na slnku stáť štyri hodiny. Medzitým sa plne venuje iba nejakým svojim pridruženým cupom a my čo bojujeme o body v rámci európskeho šampionátu, akoby sme tu ani neboli, vždy sa cítime ako nejaký prílepok niečoho. S výsledkom som ale spokojný, v predstihu som vyhral skupinu aj triedu a splnil som tak jeden z cieľov,“ skonštatoval Ján Miloň po pretekoch v St. Ursanne.

 

GHD Petrol Ilirska Bistrica

Predposledné kolo seriálu FIA European Hill Climb Championship sa rovnako ako v minulosti aj teraz konalo v Slovinsku, na trati v Ilirskej Bistrici. Aj tu už Ján Miloň štartoval, čiže trať a podmienky poznal. Výsledkom bolo opäť víťaztvo v skupine aj triede.

„Výborné preteky. Všetko bolo super, škoda iba, že nás tu nebolo viac. V Ilirskej Bistrici je nádherná trať, technická, čo sa mi nesmierne páči. Mechanikom sa navyše podarilo McLaren nastaviť fakt špičkovo, preteky som si poriadne užil,“ v krátkosti zhodnotil predposledné preteky sezóny Ján Miloň.

 

 

Buzetski dani

Podujatie Buzetski dani, ktoré sa koná na Chorvátskej Istrii už tradične uzatvára sezónu FIA European Hill Climb Championship. Napriek faktu, že ako sme už spomínali bral Ján Miloň európske tituly v predstihu už vo Švajčiarsku, stále bolo o čo bojovať. Práve na posledných pretekoch sa malo rozhodnúť o tom, či sa mu podarí vybojovať aj tretie miesto v Kategórii I. A treba povedať, že tento súboj sprevádzali aj poriadne nervy v Jantar Teame, keďže Jánovi Miloňovi sa prvýkrát podarilo „pošimrať“ McLaren 650S GT3. Stalo sa tak v sobotu, pri tréningu. Našťastie pri havárii nebola porušená žiadna z nosných častí karosérie. Šrámy a praskliny si odniesli iba kevlarové časti vozidla, ktoré sa dali celkom jednoducho nahradiť. Mechanici poriadne „zamakali“ a Ján Miloň sa tak mohol v nedeľu postaviť na štart „ostrých“ jázd.

„Mrzí ma to, ale v sobotu som bol v časti trate, ktorá je už pred cieľom rýchlejší ako sa patrilo a zrazu ma zadok predbehol. Už sa nedalo nič robiť, auto trafilo betónovú zábranu a pneumatikové snehuliaky pri trati. Našťastie si to odniesli iba nárazník, blatník, kapota a rôzne prítlačné krídelká a auto bolo ďalej pojazdné. Veľmi mi na týchto pretekoch záležalo, keďže som mohol vybojovať tretie miesto v Kategórii I. To sa mi nakoniec aj podarilo. Samozrejme moja vďaka za celú sezónu patrí partnerom Jantar Teamu, mechanikom z JUKA Motorsport a hlavne rodine, ktorá to so mnou musela vydržať. Podarilo sa mi splniť všetky ciele, ktoré som si pred sezónou dal, som nadmieru spokojný,“ opísal dianie na pretekoch v Buzete Ján Miloň.

 

 

Pretekmi v Buzete samozrejme sezóna seriálu FIA European Hill Climb Championship, čo sa týka pretekov, samozrejme skončila. Nekončila však ešte úplne, keďže jej účastníkov a hlavne slovenského reprezentanta Jána Miloňa čaká ešte vyhlásenie najlepších spojené s oceňovaním. A Slovensko môže byť spokojné, že v tomto roku na stupňoch pre najlepších nebude chýbať slovenský zástupca.

Miro Majláth